Chiropraktyka to forma terapii manualnej oparta na dogłębnej analizie mechaniki układu ruchu i zaburzeń w nim powstających. Dzięki swej unikalnej technice, w sposób możliwie delikatny, a jednak bardzo efektywny potrafi zrównoważyć układ ruchu i zniwelować takie objawy jak bóle głowy i stawów obwodowych, bóle kręgosłupa, nerwobóle oraz wiele innych schorzeń będących wtórnie związanych z czynnościowymi zaburzeniami w narządzie ruchu. Chiropraktyka jest wykładana w wielu szkołach na świecie, istnieje zatem wiele jej odmian – od mechanistycznych opartych na bezpośrednim usprawnianiu stawów kręgosłupa i kończyn oraz przywracaniu równowagi mięśniowej, czy też odtwarzaniu prawidłowych napięć nerwów czaszkowych i obwodowych, aż do technik odruchowo oddziaływujących na aparat ruchu i cały organizm w celu pobudzenia jego wrodzonej możliwości do samoregulacji.
Chiropraktyka McTimoney-Corley’a wywodzi się z chiropraktyki D.D. Palmera uważanego za ojca współczesnej chiropraktyki. Jednak w przeciwieństwie do niej Chiropraktyka MTC nie skupia się wyłącznie na samym kręgosłupie lecz rozszerza swoje oddziaływanie na cały aparat ruchu : miednicę, kończyny, klatkę piersiową , kręgosłup,czaszkę. Jej celem jest umożliwienie organizmowi przywrócenie dobrego zdrowia poprzez delikatne mobilizacje a w konsekwencji zapewnienie poprawnego działania układów: ruchowego, nerwowego i wydzielania wewnętrznego, sterujących naturalną zdolnością organizmu ludzkiego do samoleczenia. Należy pamiętać o fakcie, że podwichnięcia kręgów kręgosłupa powodują powstanie lawiny procesów kompensacyjnych, których znormalizowanie czy też usunięcie należy do kompetencji chiropraktyka. Poza tym zaburzenie równowagi kręgosłupa powoduje podrażnienie korzeni nerwowych, które przechodzą przez kanały międzykręgowe. Podrażnienie tych korzeni zaburza prawidłową funkcję nerwu i oddziałuje na stan zdrowia człowieka. Ważne jest, zatem, dla optymalnego stanu zdrowia, zrównoważyć narząd ruchu, tak, aby nie występowały w nim szkodliwe dla zdrowia podrażnienia nerwów.
Chiropraktycy MTC przy każdym zabiegu pracują na całym aparacie ruchu aby odrestaurować prawidłowe warunki dla jego pracy. Szczególną uwagę chiropraktyka MTC zwraca na ustawienie miednicy i pracę stawów krzyżowo-biodrowych, co ma kluczowe znaczenie dla całego aparatu ruchu. Jest jedyną odmianą chiropraktyki pracującą na kościach czaszki. Chiropraktyka MTC w zastępstwie twardych technik na kręgosłupie wprowadziła odruchowy impuls regulacyjny, który działa poprzez powięź odruchowo stwarzając warunki do przywrócenia właściwego położenia kręgów, co uczyniło ją wyjątkowo delikatną i bezpieczną , a jednocześnie bardzo efektywną formą terapii manualnej. Dzięki temu z tej unikalnej terapii chętnie korzystają dzieci i osoby starsze.
Autor: Henryk Dyczek*
* Henryk Dyczek jest założycielem i dyrektorem Akademii Chiropraktyki, absolwentem chiropraktyki Oxford Brookes University, Wielka Brytania. Przez lata praktykował on w zawodzie chiropraktyka w Wielkiej Brytanii i w Polsce.
Więcej informacji www.henryk-dyczek.torun.pl