Zabieg refleksologii stóp trwa 60 minut i składa się z trzech części:
W zdrowym ciele zabieg na stopach jest bezbolesny. Należy pamiętać, że nie ma bólu w ciele człowieka, który nie istniałby w stopach i który nie odpowiadałby za rozregulowaną pracę ciała zanim pojawi się nazwa choroby. W związku z tym aby zabieg był efektywny zaleca się nieprzyjmowanie środków przeciwbólowych na 6 godzin przed zabiegiem.
Zabiegi należy wykonywać średnio 2-3 razy w tygodniu, w odstępie dwudniowym. Jest zasada, która wymaga podkreślenia – należy odbyć pełną serię zabiegów (10-14), nawet w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów poprawy samopoczucia, a następnie co pewien czas korzystać z okazjonalnych wizyt u refleksoterapeuty, stanowiących istotne uzupełnienie zabiegów utrzymujących organizm w dobrej kondycji.
Należy pamiętać , że w przypadku chorób przewlekłych trwających czasami latami, doprowadzenie organizmu do homeostazy ,czyli naturalnej równowagi biologicznej wymaga więcej czasu i cierpliwości, często także zmiany nawyków, diety i sposobu życia. Powrót do zdrowia może być długotrwałym procesem leczniczym. To wymaga aktywnej współpracy z terapeutą.
Najczęściej występujące reakcje po zabiegu refleksologii:
Refleksologia jest także doskonałą formą profilaktyki. Stopa ludzka potrafi sygnalizować o zaburzeniach w pracy organizmu na dwa, trzy lata wcześniej zanim będzie ono odczuwalne w ciele fizycznym. Profesjonalne zabiegi zlikwidują przyczyny zaburzenia, zanim stworzy ono poważniejsze problemy zdrowotne.