Refleksologia stóp

Refleksologia stóp SzczecinZabieg refleksologii stóp trwa 60 minut i składa się z trzech części:

 1. Część relaksacyjna – ma za zadanie pobudzić układ krążenia, rozgrzać mięśnie i wiązadła stopy.
 2. Część terapeutyczna (właściwy zabieg).
 3. Część relaksacyjna połączona z masażem stopy – ma za zadanie uspokoić, zrelaksować stopę i odprężyć organizm.

W zdrowym ciele zabieg na stopach jest bezbolesny. Należy pamiętać, że nie ma bólu w ciele człowieka, który nie istniałby w stopach i który nie odpowiadałby za rozregulowaną pracę ciała zanim pojawi się nazwa choroby. W związku z tym aby zabieg był efektywny zaleca się nieprzyjmowanie środków przeciwbólowych na 6 godzin przed zabiegiem.

Zabiegi należy wykonywać średnio 2-3 razy w tygodniu, w odstępie dwudniowym. Jest zasada, która wymaga podkreślenia – należy odbyć pełną serię zabiegów (10-14), nawet w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów poprawy samopoczucia, a następnie co pewien czas korzystać z okazjonalnych wizyt u refleksoterapeuty, stanowiących istotne uzupełnienie zabiegów utrzymujących organizm w dobrej kondycji.

Należy pamiętać , że w przypadku chorób przewlekłych trwających czasami latami, doprowadzenie organizmu do homeostazy ,czyli naturalnej równowagi biologicznej wymaga więcej czasu i cierpliwości, często także zmiany nawyków, diety i sposobu życia. Powrót do zdrowia może być długotrwałym procesem leczniczym. To wymaga aktywnej współpracy z terapeutą.

Refleksologia stóp SzczecinNajczęściej występujące reakcje po zabiegu refleksologii:

 • nasilenie częstotliwości oddawania moczu z powodu wzmożonej pracy nerek mających na celu oczyszczanie organizmu z toksyn;
 • przyśpieszenie perystaltyki jelit;
 • zwiększenie wydzielania śluzu przez błony śluzowe;
 • przemijające zmiany temperatury ciała bezpośrednio po zabiegu ( uczucie chłodu lub gorąca);
 • wzmożone pocenie się w trakcie lub po zabiegu;
 • przejściowe zaostrzenie się występujących wcześniej objawów przewlekłych, które jest pozytywnym symptomem przejścia ze stanu przewlekłego w stan ostry, który to organizm jest w stanie sam zwalczyć;
 • senność i poczucie znużenia;
 • doskonałe samopoczucie graniczące z euforią;

Refleksologia jest także doskonałą formą profilaktyki. Stopa ludzka potrafi sygnalizować o zaburzeniach w pracy organizmu na dwa, trzy lata wcześniej zanim będzie ono odczuwalne w ciele fizycznym. Profesjonalne zabiegi zlikwidują przyczyny zaburzenia, zanim stworzy ono poważniejsze problemy zdrowotne.