Refleksologia

refleksologia SzczecinRefleksologia - w ciągu ostatniej dekady, znalazła swoje miejsce w świecie terapii holistycznych. Jest to bezinwazyjna terapia polegająca na pracy kciuka i palców po refleksach znajdujących się przede wszystkim na stopach, ale również na małżowinie usznej, twarzy i dłoniach. Istnieją dowody w postaci rysunków, że masaż stóp wykonywano już w starożytnym Egipcie. Jednak terapia stosowana obecnie sięga korzeniami chińskiej teorii akupunktury i teorii stref opracowanej przez dr W. Fitzgeralda (1872-1942), a rozszerzonej i rozpowszechnionej przez Eunice Ingham (1889-1974), która poświęciła całe swoje życie na zgłębianie tajemnicy terapii stóp. Efektem dorobku jej pracy stały się książki: „Historie ,które stopy mogą opowiedzieć” oraz „Historie ,które opowiedziały mi stopy”. Całą swoją wiedzę i umiejętności E.Ingham przekazała swojemu siostrzeńcowi Dwightowi C. Bayers`owi , który w roku 1973 założył Międzynarodowy Instytut Refleksologii , którym do chwili obecnej kieruje.

Początki polskiej refleksologii to rok 1995 kiedy to Wanda Budzanowska – Bratko na stałe mieszkająca i praktykująca w Kanadzie, przyjeżdża do kraju aby podzielić się zdobytymi wiadomościami i propagować to, dzięki czemu odzyskała utracone zdrowie. W 1998 powstaje Polski Instytut Refleksologii. W roku 2000 Polski Instytut Refleksologii zostaje włączony jako 17 członek do międzynarodowej organizacji Reflexology in Europe Network. Dzięki PIR oraz pasji i zaangażowaniu Wandy Budzanowskiej – Bratko, uznawanej za matkę polskiej refleksologii, w roku 2005, w Polsce zostaje wprowadzony zawód refleksologa.

refleksologia SzczecinZgodnie z teorią stref, organy wewnętrzne oraz części ciała są odwzorowane na stopach. Wyodrębniając i pobudzając na stopach odpowiednie strefy, przywraca się naturalną równowagę, której zaburzenie prowadzi do stresu, choroby i osłabienia. Refleksolog przywraca naturalną równowagę organizmu, pobudza proces jego samoleczenia oraz prawidłowe działania wszystkich gruczołów, narządów i tkanek w organizmie. Poprzez zabiegi doprowadza się, miedzy innymi, do rozluźnienia zbyt napiętych mięśni, znosi się nadczynność gruczołów i przywraca prawidłową przemianę materii. Przy pomocy refleksologii możemy uporać się nie tylko ze skutkami stresu, jakimi są bóle karku, problemy z koncentracją i zaniki pamięci, ale i walczyć z dużo poważniejszymi chorobami jak np.: nadciśnienie, cukrzyca czy choroby tarczycy…

Innym ważnym aspektem działania refleksologii jest stymulowanie organizmu do oczyszczania ze szkodliwych substancji. Toksyny, które gromadzą się w różnych częściach naszego ciała powodują rozmaite dolegliwości, a z czasem nawet poważne zmiany chorobowe. Stymulowanie m.in. refleksów układu pokarmowego i moczowego, to impuls dla organizmu, żeby zaczął się oczyszczać.

Refleksologia jest także doskonałym środkiem przeciwbólowym. Pozwala ona na wzmożenie produkcji endorfin, czyli naturalnego środka przeciwbólowego hamującego przekazywanie bodźców bólowych.

Pamiętajmy-refleksolog w swojej pracy nigdy nie dotyka miejsca chorego, mocno bolącego. Praca na stopach i rękach jest bezpieczną terapią w każdym przypadku, o ile zabiegi wykonuje dobrze wykształcony refleksolog (nie ma ograniczenia w schorzeniach).

Jak działa na nasz organizm refleksologia ?

 • jest pierwszą pomocą w łagodzeniu wszelkiego rodzaju bóli;refleksologia Szczecin
 • informuje o niedomaganiach w pracy danego narządu lub części ciała;
 • przywraca równowagę niewydolnym, przepracowanym gruczołom;
 • pomaga wyrównać poziom hormonów;
 • oczyszcza organizm z toksyn;
 • wzmacnia układ immunologiczny;
 • usprawnia pracę serca i cyrkulację krwi;
 • pomaga w likwidowaniu problemów związanych z okresem menopauzy;
 • reguluje pracą układu autonomicznego;
 • pobudza siły witalne organizmu;
 • przywraca i równoważy energię w organizmie;
 • przynosi ulgę obolałym, opuchniętym stopom;
 • relaksuje i odpręża;

Jako uzupełnienie pracy lekarza, refleksologię zaleca się stosować we wszelkich przypadkach niedomagania pracy ludzkiego ciała, a jednocześnie jako profilaktykę zdrowotną mającą na celu utrzymanie dobrego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Pamiętaj! – Refleksologia to terapia dla każdego i w każdym wieku.

Zapraszam Państwa do skorzystania z tej niezwykle efektywnej formy terapii.

Literatura:

Dwight C.Byers: „ Lepsze zdrowie z refleksologią stóp” ; tłum.Wanda Budzanowska-Bratko ; Saint Petersburg Florida USA 1983
Inge Dougans:”Refleksologia”;tłum.Joanna Grabik; Dom Wydawniczy Rebis 2006
Beryl Crane:”Refleksologia.Ilustrowany przewdnik”; tłum.Małgorzata Dobrogojska; Konemann 2001